تأثيرگذاري بر رفتار مشتريان در سوپرماركت و هايپرماركت

قفسه فروشگاهی
روش های جذب مشتری و ساختن مشتریان وفادار
فوریه 23, 2020
طراحی مغازه - قفسه بندی مغازه
اهمیت قفسه فروشگاهی بر افزایش فروش
می 6, 2020

سوپرماركت‌ها جزء تفكيك‌ ناپذيرِ زندگي‌ِ هر روزه‌ی‌ ما هستند ولي ما آن ها را دست ‌كم مي ‌گيريم. هر بار كه به سوپرماركت يا هايپرماركت منطقه‌مان مراجعه مي‌ كنيم، ده ‌ها چشم ما را زير نظر دارند تا بتوانند عادات و رفتارهاي خريد ما را ضبط و بررسي كنند و بدون اين ‌كه خودمان متوجه باشيم، رفتارهاي خريد ما را تحت تأثير قرار دهند.

وقتي از مشتريان سؤال مي‌ كنيم كه چند تا از كل راهروهاي فلان سوپرماركت را هنگام خريد طي مي‌ كنند، اغلب مي ‌گويند، ”همه‌شون!“ اما دوربين ‌هاي مداربسته چيز ديگري مي‌ گويند!

وقتي وارد فروشگاه خرده ‌فروشي، سوپرماركت يا هايپرماركت، مي‌ شويم، به دنبال مسير سرراست و عريضي مي ‌گرديم كه بتواند ما را به سمت همه‌ قسمت‌ هاي فروشگاه هدايت كند. بر اساس اين ‌كه در چه كشوري زندگي مي ‌كنيد، اين مسير مي ‌تواند در جهت عقربه ‌هاي ساعت يا خلاف جهت آن باشد. در ضمن، ما راهروهايي را ترجيح مي ‌دهيم كه كالاهايي را كه ما لازم داريم در خود جاي داده باشند. اين مسير بايد از عرض كافي برخوردار باشد تا هم مشتريان بيشتري بتوانند در رفت‌ و آمد باشند و هم مشتريان به ورود به اين راهروها ترغيب شوند و خريد كنند، چون انسان به لحاظ رواني و ذهني ترجيح مي ‌دهد از جايي كه دست ‌و بال‌اش بسته است به جايي كه فراغ بال و آزاديِ بيشتري دارد حركت كند.

مديران و صاحبان فروشگاه ‌هاي خرده ‌فروشي نيز اين واقعيت را مي ‌دانند، بنابراين كالاهاي پرفروش و ضروري مثل گوشت و ميوه و سبزيجات را در اين مسير اصلي قرار مي‌ دهند تا چشم مشتريانِ بيشتري به آن ها بيفتد و فروش بالاتري داشته باشند. توليد كنندگان برندهاي خاص نيز مي ‌توانند محصولات خود را در اين مسير اصلي عرضه كنند و البته كه با ارائه‌ تخفيف ‌هاي خاص مي‌ توانند حتي در مدت كوتاه، فروش قابل توجهي داشته باشند.

قفسه‌ هاي مياني فروشگاه، بسيار كمتر از قفسه ‌هاي واقع ‌شده در مسيرِ اصلي و پيراموني آن، مورد بازديد مشتريان قرار مي ‌گيرند و كالاهاي قرار گرفته در آن ها نيز فروش نسبتاً پايين ‌تري دارند. بنابراين به راهروهايي كه قفسه‌ هاي مياني فروشگاه ايجاد مي ‌كنند، ”راهروهاي كم ‌تراكم“ مي‌ گويند. كالاهايي هم كه در اين قفسه ‌هاي مياني عرضه مي‌ شوند، كالاهاي ”دير فروش“ مي‌ نامند، كه البته كم‌ اهميت نيستند. با اينكه هر از چند گاهي اين كالاها به فروش مي‌ روند، اما در هر موقعيتي مورد احتياج واقع مي ‌شوند و ”كار راه بينداز“ هستند و با تنوعي كه دارند، ما را به سمت فروشگاه مي‌ كشانند.

با اين حال، وقتي گزينه‌ هايي كه بايد از ميان آن ها انتخاب كنيم از يك حدي بيشتر مي‌ شوند، ممكن است حوصله‌مان سر برود و آستانه‌ي تحملمان اجازه ندهد كه انواعي كه از كالاي مورد نيازمان در قفسه قرار گرفته است تك ‌تك بررسي كنيم و به ‌كل از خريد آن منصرف شويم. به همين دليل بهتر است هر گروه از محصولات يكسان را به‌ طور جداگانه در انتهاي هر راهرو قرار دهيم به‌جاي اين‌ كه در راستاي يك راهرو، انواع گوناگوني از كالاهاي مشابه را پشت سر هم بچينيم و با حق انتخاب‌ هاي بيشتر، مشتري را سردرگم كنيم.

يكي از محققان حوزه‌ فروشگاهي، اين تناقض در تنوع بالاي كالا و فروش پايين را در مطالعه‌ اي نشان داده است. در اين تحقيق، محققان تنوع مرباهاي عرضه شده در فروشگاه‌هاي مورد مطالعه را تغيير دادند. وقتي فقط 6 نوع مربا عرضه شده بود، 40 درصد از مشتريان فروشگاه‌ ها براي بررسي اين مرباها توقف كردند، اما در حالتي كه تنوع مرباهاي عرضه شده از 6 مورد به 24 مورد افزايش يافت، 60 درصد از مشتريان براي بررسي مرباها ايستادند.

بنابراين از اين لحاظ مي‌ توان گفت كه تنوع بالا در هر يك از كالاها جذاب است (چون تعداد مشتريان براي وارسي مرباها توقف كردند) اما وقتي به مقايسه‌ تعداد مرباهاي فروش ‌رفته در هر دو حالت آزمايش نگاه مي ‌كنيم، به نتيجه‌ متفاوتي مي‌ رسيم. در حالت اول با 6 نوع مربا، 45 درصد از مشترياني كه توقف كردند، از ميان مرباهاي موجود انتخاب كردند اما وقتي تنوع مرباها به 24 مورد افزايش يافت، تنها 2 درصد از مشتريان زحمت انتخاب را به خودشان دادند.

اين مطالعه، يافته‌ مهم ديگري را نيز در بر داشت. وقتي ما به عنوان مشتري در فروشگاه حضور داريم، اينطور تصور مي‌ شود كه هميشه درگيرِ فرآيند خريد هستيم اما واقعيت چيز ديگري‌ است. در واقع تا 80 درصد از زماني كه در فروشگاه صرف مي‌ كنيم براي انجام اموري است كه ارتباطي با فرآيند خريد ندارد. مطالعات ديداري با استفاده از دوربين‌ هاي مدار بسته نشان مي ‌دهد كه بخش عمده‌ اي از زمان ما در فروشگاه صرف گردش كردن مي‌ شود و درست مثل خودرويي مي ‌شويم كه خاموش مي ‌كنيم، دنده ‌خلاص حركت مي‌ كنيم و هم ‌جهت با سايرِ مشتريان در مسيرِ اصليِ پيراموني فروشگاه پيش مي ‌رويم و حداقل مقاومت را نشان مي ‌دهيم.