مقدمه ای بر نقش مدیریت قفسه فروشگاه بر رشد فروش

قفسه فروشگاهی - قفسه فلزی - قفسه سوپرمارکت
خطر از دست دادن مشتری با قفسه های خالی
ژانویه 22, 2018
قفسه فروشگاهی - قفسه فلزی - قفسه سوپرمارکت
اولویت چیدمان کالا در قفسه های فروشگاهی
ژانویه 22, 2018
چیدمان فضای فروشگاه

چیدمان فضای فروشگاه

مدیریت فروشگاه، کار ساده ای نیست و شامل مدیریت بخش ها و زیر مجموعه های بسیاری است که یکی از مهم ترین آن ها، مدیریت قفسه فروشگاه می باشد؛ چراکه اگر قفسه های فروشگاه به خوبی مدیریت شوند، می تواند بر رشد فروش نقش بسزایی داشته باشد. مدیریت قفسه شامل قرار دادن محصول و کالاهای تجاری در قفسه های فروشگاه به منظور جذب مشتری بیشتر، افزایش کالاهایی که مشتریان در سبد خرید خود قرار می دهند و در نتیجه افزایش فروش و سود می شود. از راهبردهای مؤثر مدیریت قفسه فروشگاهی می توان برای برقراری ارتباط و انتقال فوری پیام به مشتریان استفاده کرد و این تضمینی بر توانایی شما در تامین نیازهای مشتریان می باشد. مشتریان تمایل دارند خرید خود را از فروشگاه هایی انجام دهند که به راحتی به کالاهای مورد نیاز خود با قیمت مناسبی دسترسی داشته داشته باشند.

راه های افزایش سود و رشد فروش در یک فروشگاه:

خرده فروش ها از دو راه می توانند سود و درآمد خود را افزایش دهند:

1) کاهش هزینه ها : فرصت های کاهش هزینه معمولا ماهیتی اجرایی دارند: یعنی به نحوه ی مدیریت انبار،  موجودی کالاها، مدیریت پرسنل، فناوری های بهره گیری از امکانات و … بستگی دارند.

2) افزایش میزان فروش : فرصت های افزایش فروش وابستگی مستقیم به بازار دارند و می توان به دو شاخه تقسیم شان نمود: تکنیک های برون فروشگاهی و تکنیک های درون فروشگاهی.

اگر می خواهید راجع به افزایش میزان فروش بیشتر بدانید، می توانید مقاله “تاثیر قفسه بندی بر فروش” را مطالعه نمایید.

تکنیک های برون فروشگاهی در مدیریت فروشگاه:

خرده فروش، با استفاده از تکنیک های برون فروشگاهی سعی می کند مشتریان بیشتری را به سمت فروشگاهش جذب کند، چه به واسطه ی جذب مشتریان جدید و چه از طریق ترغیب مشتریان قبلی به حضور و خرید بیشتر از فروشگاه.

تکنیک های درون فروشگاهی و تاثیر آن در فروش:

در مقابل، با استفاده از تکنیک های درون فروشگاهی، خرده فروش با بکارگیریِ تمهیداتی، مشتریانی را که در فروشگاهش حضور دارند را به خرید بیشتر ترغیب میکند که نتیجه آن سودآوری بیشتر برای فروشنده می باشد. در اینجا به یکی از تکنیک های درون فروشگاهی برای افزایش سودآوری به نام مدیریت قفسه فروشگاه موجود اشاره میکنیم. که گاهی به آن بازاریابی خرد می گویند.

مدیریت قفسه فروشگاه به چه معناست؟

مدیریت قفسه فروشگاه فرآیندی است که در آن، اصول و تکنیک های دقیق تجربی بسیار بیشتر از اصول و قوانین و تکنیک های تئوریک مثمرثمر واقع می شوند. در بررسی ها و ارزیابی های زمینه ای، ما به تأثیرگذاریِ دو شیوه ی مدیریت قفسه ها پی بردیم:
۱٫ ایجاد فضای حرکت در میان قفسه سوپرمارکت: در این روش، بر اساس الگویی که برای حرکت مشتریان در فروشگاه تعریف می کنیم، قفسه سوپرمارکت را به نحوی میچینیم که مشتریان در همان چهارچوب و بر اساس همان الگو در فضای فروشگاه حرکت کنند. فروشندگان معمولا با استفاده از قفسه های فروشگاهی راهروهایی را ایجاد می کنند تا مشتریان تا انتهای فروشگاه رفته و سپس به ابتدای آن برگردند تا شانس دیده شدن همه محصولات افزایش یابد.

۲٫ سازماندهی مجدد کالاها: در این روش با جابجا کردن کالاها و ایجاد تنوع در محل آن ها، هم فرآیند خرید را برای مشتریان تسهیل می کنیم و هم با استفاده از روش تبلیغات و عرضه ی کالا به صورت Cross-Category، کالاهایی را که مکمل یکدیگر هستند (مانند سوسیس و کالباس و نوشابه یا نان باگت) را در کنار هم قرار می دهیم و از این طریق فروش بیشتر و سود بالاتر ایجاد می کنیم.

در آزمایشی که با این دو شیوه انجام شد، با تغییر محل قفسه ها، حدود ۴% و با جابجایی محل کالاها در فضای فروشگاه، بین ۵ تا ۶ درصد رشد در فروش مشاهده شد. در مدل سازی این دو روش، دیده شد که محل قرارگیری کالا بسیار بیش از چینش آن ها (به نحوی که قفسه ها پُر و انباشته و سازمان یافته دیده شوند) روی فروش کالا تأثیرگذار است.

در مطالب بعد در مورد جزئیات نحوه چیدمان قفسه های فروشگاهی صحبت خواهیم کرد.