علمی به نامِ «چیدمان قفسه های فروشگاهی»

چیدمان قفسه فروشگاهی
چگونگی چیدمان قفسه های فروشگاهی برای رسیدن به سودآوری
فوریه 3, 2020
قفسه فلزی - قفسه فروشگاهی - قفسه سوپرمارکت
موارد استفاده از قفسه فلزی و قفسه فروشگاهی
فوریه 15, 2020
قفسه سوپرمارکت - قفسه مغازه - قفسه فروشگاهی

فروش قفسه سوپرمارکت

محل قرارگیریِ یک کالا با احتمال فروش رفتن یا نرفتنِ آن رابطه مستقیم دارد. تولیدکننده ها دیگر صرفاً به تنظیم سفارش از خرده فروش ها بسنده نمی کنند و در عوض فروشنده های انحصاری خود را به نحوی آموزش می دهند تا محصولات را تا حداکثر میزان ممکن در معرض دید مشتری قرار دهند.

از آنجایی که فروشگاه های بزرگ امروزه اغلب به صورت هایپرمارکت ها درآمده اند و ارائهء کالاها به مشتریان به شکل سِلف سرویس Self-Service است بنابراین دیگر پای فروشنده در میان نیست و کالاها خودشان معرف خودشان هستند، بنابراین اگر قرار است کالا خودش با مشتری صحبت کند و او را به خرید ترغیب کند، باید به گونه ای در قفسه چیده و عرضه شود که جذابیت لازم را برای مشتری داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهند که نحوهء چیدمان قفسه فروشگاه روی رفتار مشتریان تأثیر می گذارد. در گذشته اعتقاد بر این بود که اولویت ارتفاع چینش کالاها، ارتفاع چشم مشتریان بزرگسال است و اولویت های بعدی، ارتفاع کمر، ارتفاع زانو و ارتفاع مچ پا بود. واضح است که امکان عرضه و نمایش همهء کالاهای یک فروشگاه در ارتفاع هم سطح با چشم بزرگسالان تقریباً غیرممکن است، ضمن اینکه ثابت شده است که عوامل دیگری نیز در واکنش مشتریان به قفسه ها و موقعیت و وضعیت آن ها دخیل هستند، از جمله اندازه و ظاهر بسته بندی کالاها، اینکه کالای مورد نظر تبلیغ شده است یا خیر، اینکه کالا چقدر لازم است در معرض دید باشد (یعنی چقدر پتانسیل ارائهء خود به چشم مشتری را دارد) و همچنین بازارِ هدف.

همان طور که گفته شد تاثیر قفسه بندی بر فروش بسیار زیاد است. تمام محصولات باید به شکلی در قفسه فروشگاهی چیده شوند که قسمت جلوی کالا رو به مشتری باشد. محصولاتی که در طبقات هم سطح با چشم قرار دارند، فروش بیشتری دارند، بنابراین قرار دادن اقلامی که تاریخ انقضای آن ها نزدیک است در این طبقات باعث می شود این محصولات زودتر به فروش رفته و میزان محصولات مرجوعی کاهش میابد.

در چیدمان فروشگاه همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که مشتری محصولی را انتخاب می کند که دسترسی به آن راحتتر باشد. در یکی از مطالعات، یک آبمیوهء خانوادهء سنگین را از ارتفاع کم (قابل دسترس) اما غیرقابل رؤیت به ارتفاع بالاتر ولی قابل رؤیت انتقال دادند و در کمال شگفتی مشاهده شد که میزان فروش آبمیوه نه تنها افزایش نیافت، بلکه به دلیل بدقلق و مشکل شدنِ برداشتنِ این آبمیوه سنگین از قفسه های بالاتر، فروش آن تا ۱۵ درصد کاهش یافت.

قفسه های پایین تر فرصت های خوبی را برای فروش کالاهای خاص به کودکان فراهم می آورند. برای مثال، قرار دادن محصولات شکلاتی در قفسه های پایین و قابل رؤیت ساختنِ این محصولات برای کودکان و نوجوانان، فروش آن ها را بین ۱۴ تا ۳۹ درصد افزایش داد.

در ارتفاعات حد متوسط قفسه ها، تنوعِ میزان قابل رؤیت و در معرضِ دید بودن، نقش کلیدی دارد. برای مثال، انتقال ژله از ارتفاع کمر به ارتفاع چشم در قفسه ها، ۱۲ درصد به فروش هفتگی آن اضافه نمود. این موضوع ثابت کرد که تغییر در میزان قابل رؤیت و در معرض دید بودنِ کالا روی میزان فروش آن تأثیرگذار است. به نظر می رسد تولیدکنندگان بر سر تصاحب قفسه های پر فروش تر با یکدیگر رقابت دارند چنانکه گویی به سمتی می رویم که قفسه های فروشگاهی را با قیمت های مختلف مانند آپارتمان های مسکونی اجاره دهیم، مانند اقدامی که برندهای Lakme و Max Factor انجام دادند.