طراحی انواع سیستم های قفسه بندی و قفسه انبار

چیدمان سوپرمارکت - چیدمان مغازه
جایگاه چرخ های خرید فروشگاهی در طراحی سوپرمارکت ها و افزایش فروش
فوریه 22, 2020
قفسه فروشگاهی
روش های جذب مشتری و ساختن مشتریان وفادار
فوریه 23, 2020
قفسه فروشگاه نان - قفسه نان

قفسه مغازه نان فروشی

یکی از مهم ترین مزایای قفسه انبار و فروشگاه ، استفاده بهینه و بیشتر از فضا ست که با طبقه بندی محصولات و کالاها می توان آنها را مرتب چیدمان کرد و به آسانی در دسترس خواهد بود، همچنین موجب صرفه جویی در وقت و به حداقل رساندن اتفاقات ناخوشایند و خسارت درمجموعه می شود. در طراحی سیستم های قفسه بندی عوامل مختلفی تاثیر گذار است که به برخی از آنها می پردازیم .

خطاهای طراحی سوپرمارکت

اهمیت انتخاب بر اساس فضای فروشگاه

اندازه و ابعاد فضای در دسترس ، اعم از طول ،عرض و ارتفاع ؛ اندازه محیط تاثیر بسیاری در نوع و طراحی قفسه بندی دارد ، مثلا هر چه ارتفاع بیشتر باشد ظرفیت انبار حدود 3 برابر افزایش پیدا می کند که از لحاظ اقتصادی بسیار بهینه است . هر چه فضای بیشتری برای طراحی قفسه وجود داشته باشد ، نصب آنها یکپارچه و شکیل تر خواهد بود اما اگر فضای سوله نقشه خوبی نداشته باشد و یا در گوشه و کنار آن ستون وجود داشته باشد ، جانمایی یکدست قفسه ها از بین میرود و ظرفیت استفاده از فضا کم می شود .

برای مشاهده پروژه های انجام شده توسط ما می توانید از لینک زیر استفاده کنید

نوع بارگذاری کالاها در قفسه انبار که به صورت دستی یا ماشینی انجام می شود ؛ نوع بار و کالاهایی که قرار است در انبار نگهداری شود نقش مهمی در انتخاب نوع قفسه و طراحی آنها دارد .مثلا اگر بار توسط لیفتراک و … به صورت ماشینی نگهداری می شود ، باید از قفسه بندی های پالت راک و خودراهرو استفاده شود ، اما اگر بار به صورت دستی انبار می شود ، نوع قفسه بندی باید مشبک و فروشگاهی و … باشد.

قفسه فروشگاهی - قفسه فلزی

خرید قفسه سوپرمارکت

بار در چه شکل و ظاهری و با چه وزنی روی قفسه قرار می گیرد

اهمیت طراحی قفسه بندی و نگهداری مواد و کالاها بر روی آن ، این گزینه مهم ترین محسوب می شود و باید مواردی در این خصوص حتما لحاظ شود ، از جمله اینکه برای بارگذاری اجناس روی قفسه از پالت استفاده می شود ؟ آیا بارگذاری به صورت دستی انجام می شود ؟ که این عامل بستگی به وزن و شکل و حجم کالا دارد ، زیرا نوع قفسه بندی بارهای سنگین و سبک با هم متفاوت است . به عنوان مثال برای بارهای بالاتر از 500 کیلوگرم از قفسه بندی راک کفپوشدار سنگین ، کمتر از 500 کیلوگرم از راک کفپوشدار سبک و برای اجناس سبک و کم حجم تر از قفسه بندی مشبک ، جهت نگهداری از ملزومات اداری از قفسه بایگانی ریلی و حتی مشبک و برای اجناس فروشگاهی و هایپرمارکتی از قفسه فلزی فروشگاهی استفاده می شود . لازم به ذکر است گاهی اوقات می توان در فضای انبار چندین نوع قفسه بندی به صورت ترکیبی و یا تلفیقی استفاده کرد .

قفسه فروشگاهی - قفسه هایپرمارکت - قفسه فلزی

چیدمان قفسه هایپرمارکت

اهمیت توان قفسه فلزی و فروشگاهی

ظرفیت قفسه انبار ؛ ظرفیت مورد نظر کالاها در انبار ، یکی از دغدغه هایی ست که طراحی قفسه بندی اگر درست انجام شود ، پاسخگوی این امر است . مثلا در مواقعی که اجناس روی زمین به شکل پالتی نگهداری می شوند ، بهترین حالت برای استفاده بهینه از فضا برای نگهداری هر چه بیشتر اجناس ، استفاده از قفسه بندی ست .

 

جهت دریافت مشاوره قبل از خرید٬ طراحی و تجهیز فضای خود میتوانید با مشاوران ما در تماس باشید